reede, juuli 06, 2007

Toidu ohutus


Mõned nõuanded toidu ostmiseks, töötlemiseks köögis ja puhtusest.

Toored toiduained nagu näiteks kala, liha ja munad võivad nakatada inimest haiguse või parasiitidega. Pole tarvis ehmuda, on olemas nõuanded ettevaatlikkuseks, et nii ei juhtuks. Olgu, alustagem.

Toiduga levivad infektioone on mitmesuguseid ning päris hulgi: on viiruslikke ja bakteriaalseid (mille puhul sa ei näe nakatajat) ning parasiitidega levivaid (mis tihti on märgatavad). On tõsiseid haigusi, mida toorest toidust võimalik saada, mis võivad lõppeda surmaga kui ka vähemtõsiseid nakatumisi, mida sa ei pruugi isegi märgata. Selle tõttu me vajamegi informatsiooni, kuidas neist hoiduda. Usu mind, sa ei taha endaga kaasas vedada elusaid pisiloomakesi.

Nii jõuamegi esimese nõuandeni:

Tähtis on hoida toidu valmistamisel köök puhas.

Toidu säilitamine:

Toidu valmistamine:

Väga oluline: kodus suitsutatud liha ja kala ning poest ostetud külmsuitsu, soolatud või marineeritud liha ja kala EI OLE ohtlike bakterite ja parasiitidevaba! Mõned parasiidid on nii vastupidavad, et marinaad ei kahjusta neid, ning aitab ainult tugev kuumutamine(ka seest) või pikaajaline külmutamine! Selliseid tooted süües võid sa nakatuda!Toidu kuumutamise tabel (toidu sisetemperatuur peaks olema):

Lamba, veise ja vasikaliha vähemalt 63C
Sealiha ja veise hakkliha 71C
Kana ning kalkuni hakkliha 74C
Linnuliha rinnatükid 77C
Terve lind( ka kana) ja kanakintsud 82C
Muna sisaldavad road 74C
Mereannid 63C
Kala hakkliha või helbed 68C
Täidetud kala 74C

Peab meeles pidama, et need antud temperatuurid on miinimum sisetemperatuurid küpsetamisel, kus ohtlikud bakterid ja parasiidid ävinevad. Küll aga on sooviattav küpsetada nedi suurema kuumuse juures. Juba selleks et olla ilma kraadita kindel toidu ohutuses. Iga ahju kuumus ei pruugi alati vastata nupu peal olevale numbrile, kui ikka toidu valmimine võtab tihti kauem aega kui retseptis ette nähtud või toit kõrbeb ruttu palt ära on põhjus kahla oma ahju temperatuuri õiges näitamises. Selleks ongi hea spetsiaalne temperatuuride kontollimiseks olev kraad.

Nüüd mõjed nipid, kuidas ilma lihakraadita teada, mil toit on valmis.

Kala - kui kala läbipaistvus kaob, asendub värviga, kahvliga togides eralduvad kergesti helbed.
Liha - kui sisselõigates ei ole enam roosakat värvust, sisetemp. on miinimumist üle küpsetades.

Kui toit ettevalmistatud, küpsetatud ja eine söödud, jääb veel küsimus, mida teha allesjäänud toiduga. Küpsetatud toit ei tohiks jääda kauemaks lauale kui 2 tunniks. Üle selle aja laual olnud toitu lausa soovitatakse enam mitte süüa või siis uuesti läbi küpsetada-kuumutada (vähemalt 74-100C juures). Haigusttekitavad bakterid on hakanud seal elama, neile meeldib temperatuuri vahemikus 4-60C.


Serveerimine:

Soovin kõigile tarku otsuseid köögis ja askeldamise nautimist!


Ameerika Ühendriikide Toidu ja Ravimiameti materjalide põhjal.

Sildid:


posted by Hedi @ 11:46 PM   0 comments