esmaspäev, juuli 02, 2007

Menüü planeerimineOled sa kunagi proovinud organiseerida oma majapidamist? Oma köögis tehtavaid toimetusi? Kui sa seisad jälle külmkapi ees suutmata otsustada mida täna õhtuks valmistada süüa, siis äkki alljärgnev aitab sul hakata rohkem nautima köögis veedetud aega :).

Menüü planeerimine võib olla kasulik vahend perenaisele aja kokku hoidmiseks, eriti kui on vaja suurele perele süüa teha või proovitakse pidevalt uusi toite.

Miks on menüü planeerimine kasulik? Siin on mõned küljed välja toodud:Mõtekas on luua nädalane või kahenädalane menüü. Kui oled pere lemmiktoitude vaaritaja, võid korrata sama menüüd mitu korda kuus. Näit esm. riis kanaga, teisip. stir-fry ja kala, reede hoopis salati ja popcorni õhtu. Kahenädalase korratava menüü puhul ei pruugi pere isegi aru saada ja isegi kui saaks, mis saab selle vastu olla, kui nad söövad oma lemmiktoite tihti? Ega kõik toidud ei pea ka samad olema sellise menüü puhul. Näiteks kana riisiga võib ju päris mitmel erineval viisil teha. Saab varieerida maitseainet segudega, India, Hiina, Itaalia või siis erinevate vormidega, risoto, ahjuvorm, salat, stir-fry, meile tavaline, praekana ja riis kastmega.Nagu näete, võimalusi on palju. Ja nii paljude põhitoiduainetega. Kui paika on pandud ainult lihatoode või vorm. Näit esm kana, teisip loomaliha, kolmap supp, on võimalusi veelgi rohkem. Mõelge ja varieerige!
Pidevalt kindla menüüga süüa tehes kujuneb välja ka põhi poenimekiri, mida saab alati kasutada. Kui proovite ainult mõnikord harva midagi uut teha köögis, siis põhi-poenimekirjale natuke täiendada vastavalt käesolevale nädala menüüle on küllalt lihtne.

Uute retseptide proovimisel koostage menüü samamoodi, ja vajaolevad retseptid võib panna väljaprinditult köögikapile ootama, köita need kokku kiledes või panna järjehoidjad kokaraamatusse (või menüü peale lk).
Nädala lõpus uut menüüd kokku pannes (juhul kui te ei kasuta sama) võib maha kriipsutada lõppeva nädala menüüst road, mis said tehtud. Tihti võib mõni roog jääda valmistamata, põhjuseks ootamatused, minnakse välja sööma või krõbistatakse niisama midagi. Maha tõmmates nimistust tehtud toidud on näha millised põnevad road jäid proovimata ja millised ained on külmkapis alles nende valmistamiseks, ning võimalus need soovi korral uue nädala menüüsse üle kanda (märkides ära linnukesega, et ained olemas, poenimekirja jaoks). Oluline on meeles pidada, et menüü on sinu abiline, mitte ei dikteeri sinu aega.

Otstarbekas oleks võtta koduste toimingute jaoks kaustik, spiraalrõngastega. Nii saab välja käristada lehti. Menüü planeerimise ja peo ostunimekirja saab korraga paika panna enne uue nädala algust, nt reedel. Võib muidugi kasutada ka lihtsalt lahtiseid lehti, kuid need kipuvad kaduma minema. Aitab, kui külmkapi külge magnetiga panna või kindlati lahtrisse kasvõi köögipoolel.

Koduperenaise kaustik võib olla hea tööriist oma majapidamise organiseerimisel.
OrganizedHome.com pakub tasuta värvilisi majapidamise ülesannete ja menüüde vorme välja printida. Ka pisiasjade ilus välimus inspireerib kodustes töödes.

Jaksu töödeks!


Sildid:


posted by Hedi @ 8:41 PM   0 comments