neljapäev, juuni 14, 2007

about Heather


I haven´t written about how is Heather doing after she was discovered with brain tumor. Her amazing and encouraging web blog is here. It´s been God´s grace, for now she is succesfully had brain surgery and getting radiation though pills. All of this has happened pretty quickly and that is just prayer answers. She still is going through some hard times, radiation isn´t easy for the body to endure! So if you want to check out how she is doing, pray about her or just be encouraged yourself, step through her blog.


And another great christian is need of our prayers,
Daniel (blog is in In.-Est.). He had a accident last year and is now slowly recovering, but still in need of wheelchair. I´m sure he and his family would appreciate your prayers!

Also I want to say that I am happy to greet housekeepers and SAHW, SAHM in my blog. I really would like to get to know some dedicated homekeepers! I apologize, that I dont often post and that some of the post are just in my language. Sorry! I try to be more diligent from now regards rarely posting. I do hope that some estonians, how read this blog, understand english too...

Ma ei olegi juba pikka aega kirjutanud kuidas Heather´il läheb. Pärast seda, kui tal avastati ajukasvaja, on ta edukalt läbi teinud ajuoperatsiooni. Praegu on ta taastumas ning tablettide läbi kiiritust saamas. Kõik on toimunud üsna kiiresti, et ta sai arstide vastuvõttudele ja operatsioonile, ja seda kõike tänu Jumalale, läbi vastatud palvete. Siiski on tal raske, sest kiirtus väga koormab keha. KUI sa soovid lugeda kuidas tal läheb, palvetada tema eest või saada lihtsalt ise julgustatud, külasta kindlasti tema blogi (inglise keeles).

On veel keegi, kes teie palveid vajab, ja selleks on Daniel (blogi on Ing-Est keeles). Temaga juhtus eelmisel aastal õnnetus ning ta on taastumas, kuid vajab veel ratastooli. Olen kindel, et ta ise ning tema lähedased hindavad teie palveid väga!

Samuti tahan lahkelt tervitada kõiki koduperenaisi ja mitte-töötavaid naisi ja emasid siia blogisse. Hea meelega sooviksin kuulda teist lähemalt, kodule pühendunud perenaised.Vabandan, et olen harva postitanud ja seda tihti ainult ühes keeles, üritan nüüd usinam postitaja olla...


So you are welcome... Your comments are also appreciated!
Teie jäetud kommentaarid on oodatud!

Hedi


Sildid:


posted by Hedi @ 3:49 PM   0 comments