neljapäev, mai 17, 2007

Spathiphyllum spp.

Kas sina tead, mis taimed sul toas on? Hakkasin otsima täna materjali internetist, miks mu taimeke nii kehvake on, ja leidsin siis nii pool-juhuslikult, nagu mul kombeks ;), huvitavat infot perekond Spathiphyllum´ i kohta. Usun, et nii mõnelgi teist või tõlvlehik kodus olla, populaarne ei ole ta ainult USA-s, vaid ka pisikeses koduses Eestis, minu teada. Pildi pealt ei paista väga välja, lehed on tal 12-65 cm pikad ja 3-25cm laiad ning kauni läikega. Õhukesed, kergelt ovaalse kuju, terava tipu ja väljapaistvate soontega. Õisi ümbritsev õieleht on kas valge, kollakas või rohkas, olenevalt sordist.

Aga sellest olenemata milline Peace Lily (ing.k nim. tõlkes rahu liilia) sul toas kasvab, puhastab ta sinu õhku. Loetakse, et 10 ruutmeetri kohta on üks rahu liilia on täiesti sobiv. Eriti ruumid, kus kasutatakse rohkem elektriga masinaid, nt arvuti ja tv toas, oleks pidev õhupuhastamine ja värskendamine vajalik.


Nüüd sa kindlasti rõõmustad, kui omad seda hurmavat lille, kuid asjal on ka miinuspool. Lillega töötades ja nahaga otse kokkupuutes pese alati kohe pärast käsi. Taime mahl ja ogad võivad põhjustada ohtlikku ja valusat ärritust või löövet. Lemmikloomade ja väikelaste juurest peaks samuti taime ära tõstma, kuna söömise tagajärjel võib pisi-pisi kristallide poolt põhjutatud suu, keele, ja kurgu ärrituse, kurgupaistetuse, häiritus seedimise, põletava valu ja hingamisraskusteni.


Minu rahu liilia oli pidevalt minu toas, ja puhastas õhku, mis arvutist tuleb. Hommikused peavalud on pannud mind kaaluma kas mitte üks põhjus ei või see kaunis taim olla. No võib-olla on midagi muud. Aga igaks juhuks tõstsin selle teise tuppa. :)

Lõpetuseks, iludus vajab pigem varjulist kohta et olla ilus, ja üsna rohkelt vett, nagu olen märganud. Üldiselt aga vägenõudlik, mitte pirts! :D hehee

Ärge arvake, et ma niisama nihvisin foto kuskilt lehelt inerneti avarustest, ma ikka otsisin ka. Antud veebilehe fotosid võivad inimesed isiklikel eesmärkidel kastada, nii et nende reklaam ka välja paistab. Kui otsida asju, siis saab ka leida.

Hoidke ennast tervena!
Do you know what plants you have in the house?
To make this time the story short (please don´t take offense, I don´t have the strengh and maybe even ability to translate everything from estonian ;) ), this lovely looking Peace Lily keeps your air fresh in the house, for about 10 square meters. But the juice, sap and thorn can cause skin irritation and rash, that can be dangerous and painful, so it is necessary to wash hands right away after managing the plant. Also, if you have pets or little children, you might want to put it somewhere away from them, higher. If eaten and ingested, it may irritate throuth, tong, cause the throut to swell up, stomach upset, burning pain and difficulties breathing. So you might wanna move the lily. :)

Anyways, this beautiful lily needs more shade then light, and plenty of water, as I have noticed. But in general, it isn´t very demanding, not picky! :D hee

So just in case, cos my head keeps hurting in the mornings, i moved the beauty from my room to another one. We´ll see.

Keep safe and enjoy the spring!

Sildid:


posted by Hedi @ 8:19 PM   0 comments